Zielony weteran

Opis

Zielony Weteran – ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Florabo, którego głównym celem jest stworzenie drugiego obiegu dla roślin pochodzących z instalacji w przestrzeniach biurowych. Projekt opiera się na organizowaniu adopcji dla roślin, które po czasie spędzonym‚ w biurach w ramach działań serwisowych, przechodzą na emeryturę do prywatnych domów. Pomysłodawczynią i organizatorką projektu Zielony Weteran jest Halina Gackowska CEO Florabo.

Historia

Po raz pierwszy akcja Zielony Weteran została zorganizowana w Warszawie 4 września 2018 roku. Co roku na początku września obchodzone są Urodziny Zielonego Weterana, których dodatkowym celem jest edukacja oraz popularyzacja obecności roślin w przestrzeni publicznej i prywatnej. Do tej pory akcja Zielony Weteran odbyła się w Warszawie, Białymstoku oraz w Krakowie. W latach 2018-2022 w ramach realizacji projektu Zielony Weteran  ok.

roślin znalazło dom.
0

Sposób działania

1

Mechanizm działania projektu Zielony Weteran opiera się na współdziałaniu pomiędzy firmami, które mają w swoich przestrzeniach biurowych rośliny, organizatorami projektu z firmy Florabo oraz osobami prywatnymi zainteresowanymi adopcją roślin.

2

Wolontariusze odbierają przekazane przez firmy rośliny, które wymagają wymiany serwisowej, następnie przeprowadzają podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w tym przesadzanie do nowego podłoża.

3

Rośliny przekazywane są do adopcji organizowanej w ramach specjalnych wydarzeń w ramach projektu. Adopcja roślin jest bezpłatna lub płatna, tak aby pokryć koszty logistyki projektu.

Biofilia jako główna idea projektu

Projekt Zielony Weteran wpisuje się w nurt biofilii czyli wrodzonej skłonność ludzi do zbliżania się do natury i poczucia harmonii z przyrodą. Pierwszą osobą, która użyła terminu biofilia, był filozof i psychoanalityk Erich Fromm w 1973 r. Później Edward Osborne Wilson opublikował szeroko rozpowszechnioną książkę pt. Biophilia. Z etymologicznego punktu widzenia biofilia to słowo złożone z dwóch łacińskich korzeni: bio, co oznacza „życie”; i filios, co tłumaczy się jako „naturalne skłonności, przywiązanie lub przyjaźń”. Wilson zdefiniował biofilię jako zdolność do podziwiania życia wokół nas. Dodatkową ideą projektu Zielony Weteran jest znalezienie drugiego obiegu dla roślin w ramach serwisowanych zielonych instalacji w biurach.

Akcje adopcyjne Zielonego Weterana

Projekt Zielony Weteran cieszy się dużą popularnością w czasie specjalnych eventów organizowanych przez showroom Florabo na terenie Instytutu Chemii Przemysłowej na warszawskim Żoliborzu. Dodatkowo projekt jest zapraszany na organizowane wydarzenia oraz festiwale m.in. w roku 2022 oraz 2021 na festiwal miejsc WARS SAWA JUNIOR w Pasażu
Wiecha w Warszawie, albo POWOLNA SOBOTA w Pałacu Potockich w Krakowie. W czasie akcji adopcyjnych Zielonego Weterana każdorazowo przeznaczonych do adopcji jest kilka tysięcy roślin pochodzących z przestrzeni biurowych.

Napisz do nas

 I zorganizuj event adopcyjny Zielonego Weterana w swojej przestrzeni

Showroom Zielonego Weterana

Na terenie Instytutu Chemii Przemysłowej przy ul. Rydygiera 8 mieści się showroom Zielonego Weterana gdzie na bieżąco dostępne są rośliny przeznaczone do adopcji w ramach projektu. Showroom prowadzi także działalność edukacyjną organizując liczne warsztaty dotyczące roślin.

ul. Ludwika Rydygiera 8/6B,
01-793 Warszawa

E-mail: biuro@florabo.pl

Scroll to Top