Nordea
Idea projektu
Naturalna przestrzeń pracy. To trend, który powoli lecz skutecznie wkracza do biur. Jeszcze zanim Amazon otworzył własny ogród botaniczny we wnętrzu budynku biurowego w Seattle, w Gdyni, w biurze Nordea pracownia Workplace, zaplanowała architektoniczną koncepcję opartą o zieleń. Koncepcję zdrowej przestrzeni pracy, która być może jest nawet najbardziej zielonym biurem na świecie. Pracownia Workplace wybrała Florabo do współpracy. W tym projekcie połączyliśmy zamiłowanie pracowni Workplace Solutions do projektów z wykorzystaniem roślinności, koncepcję stworzenia “Najbardziej Zielonego Biura” oraz kompetencje Florabo wypracowane przy projektach badawczych prowadzonych przy współpracy z Politechniką Warszawską i instytutami naukowymi. Bardzo ważna była dla nas synergia współpracy z architektami oraz doświadczenie pracowni Workplace Solutions w zakresie tworzenia zdrowego środowiska pracy.
... w liczbach
Parter
Lokalizacja
Programiści
Charakter pracy
Jak to zrobiliśmy?
Dostaliśmy założenia projektowe od pracowni architektonicznej. Design został zainspirowany rezerwatem “Kępa Redłowska” nawiązując tym samym do Bałtyku i bogactwa lokalnego naturalnego środowiska. Staraliśmy się odejść od klasycznego myślenia o wnętrzu, na rzecz stworzenia wewnętrznego krajobrazu nawiązującego do charakterystycznego ukształtowania kępy.
Zrealizowaliśmy to założenie projektując autorską linię donic, które na stałe zagościły w naszej ofercie. Donice te umożliwiły nam piętrzenie roślinności i tworzenie wewnętrznych mobilnych pagórków i podwieszeń. Spełniają również bardzo ważne kryterium – niskiej emisji lotnych związków organicznych i substancji szkodliwych. Założenia ilościowe: Wraz z Workplace Solutions postawiliśmy sobie za cel, aby wstawić na powierzchnię biura ilość roślinności i powierzchnię biologicznie czynną odpowiadającą 3 dużym roślinom na osobę. Ponieważ wstawienie 220 roślin nie byłoby możliwe -w takim wypadku na 3.5m2 przypadałaby jedna roślina.
Wykorzystaliśmy algorytm pomiaru efektywności fotosyntezy wypracowany we współpracy z naukowcami. Zaproponowaliśmy roślinność najbardziej efektywną pod kątem oczyszczania z lotnych związków organicznych w formach rozwoju i stanu biologicznego. Roślinność najbardziej wydajna o dużej powierzchni biologicznie czynnej trafiła na zielone ściany, z których wraz ze wzrostem, jest przesadzana do większych modułów podwieszanych, a potem zajmuje swoje miejsce w donicach tworzących pagórki wewnętrzne.
Biuro podzieliliśmy na 3 części – aby mieć większą kontrolę nad zmianą jakości przestrzeni w każdej stosowaliśmy maksymalnie 3 gatunki roślin. Obecnie, podczas wizyt serwisowych nieustannie zmieniamy aranżację, mieszając gatunki z 3 stref między sobą. Przy tym monitorujemy też stan fotosyntezy. Dodatkowo, każda roślina została oznaczona identyfikatorem z imieniem.
Dążymy do tego aby z biegiem czasu osiągnąć zrównoważone środowisko zarówno w kontekście przyrodniczym – uwzględniając indywidualne potrzeby roślin, jak i w ujęciu estetycznym i funkcjonalno przestrzennym.
Wnioski
Po realizacji odważnego projektu wewnętrznego rezerwatu zrozumieliśmy, że nie tylko same parametry i podejście inżynieryjne i botaniczne ma znaczenie w projektach Biophilic Office.
W czasie projektu najważniejsza była dla nas współpraca i aktywna komunikacja z projektantami oraz innymi branżami i dalej z samym pracownikiem – prawdziwy Biophilic Office Design.
Dzięki współpracy i docenieniu kompetencji i doświadczeń możemy zaprojektować to na czym nam najbardziej zależy – pozytywne doświadczenie użytkownika wnętrza.
Napisz do nas
Zazieleńmy razem Twoją przestrzeń!