Florabo i biofiliczny design

envato.com

Biofilia – powrót do natury w domu lub biurze. To nowe podejście do wystroju wnętrz i nowoczesna idea rozwijana przez Florabo – biuro projektowe, które jest pionierem w komponowaniu zielonych instalacji odtwarzających naturalne ekosystemy i przynoszących dobroczynny wpływ na samopoczucie.

Człowiek czerpie z obcowania z florą inspirację, energię i radość. Niestety wraz z rozwojem cywilizacji zapominamy jak to dla nas ważne. Przebywając coraz dłużej we wnętrzach budynków z tęsknoty za naturą zaczęliśmy przenosić rośliny do naszych domów oraz miejsc pracy. Tak zrodziła się “biophilic design”, czyli sztuka wystroju, który zaspokaja potrzebę kontaktu z naturą.

Czym jest biofilia – nasza inspiracja
Zacznijmy od wyjaśnienia tego zagadkowego pojęcia. Niemiecki psycholog Erich Fromm jako pierwszy uznał, że wszystko co żywe w naturalny sposób przyciąga się. Edward Osborne Wilson rozszerzył i spopularyzował teorię w wydanej w 1984 roku książce “Biofilia”, definiując biofilię jako “wrodzoną tendencję do koncentrowania się na tym co żywe”. Przyjmując perspektywę ewolucyjną, ludzi “ciągnie” do przyrody, ze względu na nasz ścisły związek ze środowiskiem naturalnym, trwający przez większą część naszej obecności na Ziemi. Przecież dopiero stosunkowo niedawno osiedliliśmy się w miastach i wciąż je rozbudowujemy.

Nie oszukujmy się, współczesny człowiek nie ma czasu na codzienny spacer w lesie i kontemplację przyrody, która często przez niekontrolowany rozrost miast jest dewastowana i spychana na margines naszego świata. Dlatego właśnie na ratunek zestresowanemu i przemęczonemu człowiekowi przybywa biofiliczny design.

Czym jest projektowanie biofiliczne
W architekturze projektowanie biofiliczne opiera się na zrównoważonej strategii, która obejmuje ponowne łączenie ludzi ze środowiskiem naturalnym. Ze względu na postęp technologiczny i spędzanie większości naszego czasu w budynkach i samochodach oddalamy się od natury. Szczególnie specyficzna jest przestrzeń biurowa z suchym powietrzem, męczącym dla oczu sztucznym oświetleniem, również tym z monitorów, z toksycznymi substancjami pochodzącymi z klimatyzacji oraz miejskich zanieczyszczeń.

Dlatego odbudowanie kontaktu z naturą stało się tak ważne w projektowaniu wnętrz. Jest też kluczowe w planowaniu miejskich terenów zielonych. Projektowanie biofilne przynosi odczuwalne korzyści mieszkańcom środowiska miejskiego – poprawę połączeń z naturą, poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Czyni miasta bardziej przyjaznymi dla człowieka, roślin i zwierząt oraz w miarę możliwości przywraca w zurbanizowanej przestrzeni naturalne ekosystemy.

Zielone ściany – zielone płuca w biurach
Nie od dziś wiadomo, że dotleniony mózg działa dużo lepiej. W biurach z zamkniętymi oknami i dużą liczbą pracowników na małej powierzchni, spada poziom tlenu względem CO2. Firma projektowa Florabo opatentowała szereg rozwiązań zwiększających liczbę roślin na metr kwadratowy w przestrzeniach biurowych. Najlepszym przykładem jest system samonawadniającej się zielonej ściany. Największe instalacje stworzone są z tysięcy roślin, które oczyszczają i nawilżają powietrze w biurach, a także wpływają na dobre samopoczucie pracowników. W projektach Florabo pojawiają się rośliny na biurkach pracowników, specjalne zielone strefy do pracy i odpoczynku wśród roślin. Wprowadziliśmy też nowe rozwiązanie – tzw. Floratorium, czyli połączenie roślin oraz medycznych lamp antydepresyjnych. To specjalna aranżacja, biurowa lub domowa, na miesiące jesienne i zimowe.

Jesteśmy pracownią projektową, która w całości realizuje idę biofilli, czyli przywracania połączenia z naturą. Obcowanie wśród roślin przywraca nasz dobrostan, wpływa na mikroklimat w pomieszczeniach zamkniętych, a także pozwala zmieniać miasta na bardziej zielone i biologicznie czynne. W każdym projekcie łączymy człowieka z naturą poprzez kreowanie zielonych przestrzeni. Każda roślina to malutkie płuco globalnego ekosystemu i komórka zielonych płuc naszej planety. Dlatego tak ważne jest dbanie o obecność roślin wokół nas – mówi Halina Gackowska, założycielka oraz CEO pracowni projektowej Florabo, pomysłodawczyni Projektu Zielony Weteran.

Projekt Zielony Weteran
Ważnym aspektem biofili jest szanowanie zasobów. Celem ogólnopolskiego projektu społecznego organizowanego przez Florabo, jest stworzenie drugiego obiegu roślin pochodzących z instalacji w przestrzeniach biurowych. Projekt opiera się na organizowaniu adopcji roślin, które po czasie spędzonym w biurach, w ramach działań serwisowych, przechodzą na emeryturę do prywatnych domów. Akcję Zielony Weteran przeprowadzono już w Warszawie, Białymstoku oraz Krakowie. W ciągu ostatnich 4 lat, dzięki tej akcji, dom znalazło ok. 100 000 roślin.

Jeśli chcesz zaangażować się w projekt Zielony Weteran, napisz na adres email: weteran@florabo.pl

Scroll to Top